Rekordfegyverexport 2024-ben: az USA új csúcsra emelkedett a világpiacon, Ukrajna miatt
Fel vannak készülve, hogy a fegyverek eladása hosszútávon a globális biztonságra is hatással lesz.
Az oroszok közegészségügyi okokra hivatkoznak, de valószínűleg nem véletlenül a Roshen termékeit tiltották ki az országból.
Kedden várhatóan egyszerre ratifikálja az Európai Unió és Ukrajna társulási egyezményét a kijevi törvényhozás, a Verhovna Rada (Legfelsőbb Tanács) és az Európai Parlament. Az egyezményt júniusban írta alá Petro Porosenko ukrán államfő az Unió képviselőivel. Az aktust eredetileg tavaly novemberben a vilniusi csúcstalálkozón írták volna elő, de Viktor Janukovics akkori ukrán elnök Moszkva nyomására visszakozott. Ennek következtében kezdődtek a kijevi törtetések, bukott meg Janukovics, majd alakult ki a kelet-ukrajnai válság.
Hiába ratifikálják viszont az egyezményt, a szabadkereskedelmi megállapodás csak jövő év végén lép életbe, ellenkező esetben Oroszország importvámot vetne ki az ukrán árukra, nehogy Ukrajnán át európai termékek árasszák el az orosz piacot, vámmentesen. Brüsszel ugyanakkor egyoldalúan is támogatná Ukrajnát az ügyben: az ukrán áruk nagy része vámmentesen juthat be az uniós piacra, miközben Kijevnek ugyanezt a kedvezményt nem lenne kötelessége biztosítani az uniós országok számára.
Közben kitiltották Oroszországból a Roshen édességeit. A lépést közegészségügyi okokkal indokolták, de valószínűleg nem véletlenül, hogy épp Porosenko cégét érintette a szankció.